Admin
Admin
Admin
Admin
Erkek
Yer : İstanbul
İş/Hobiler : gelen geçen
http://gelengecen.eniyiforum.org

Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Empty Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler

Bir Ptsi Ekim 05, 2009 3:03 pm
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
“Şüphesiz şeytanŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs insanoğlunu haktan alıkoymak için onun yollarında oturur. Önce İslam yolunun üzerinde oturur ve ona:
“Sen dinini ve babalarının dinini terkedip müslüman mı oluyorsun? Sakın İslam’a girme!” der.

Müslüman olacak kimseŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs şeytana isyan ederek İslam’a girer. Sonra onun hicret yolunda karşısına çıkar ve kendisine:
“Yerini yurdunu terkedip hicret mi ediyorsun?” der.

O da şeytanı dinlemeyerek hicret eder. SonraŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs cihada giderken yine yoluna çıkar ve:
“Cihada mı gidiyorsun? OŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs bir meşakkat ve malın zayi olması demektir. Hem savaşacaksınŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs hem öldürülebilirsin; hanımını başkası nikahlarŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs malını paylaşırlarŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs vazgeç bu işten!” der.
O da şeytanı dinlemeyerek cihada gider. Kim şeytana karşı bu şekilde davranır ve o halde ölürseŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs onu cennete koyması Allahu Teala’ya hak olur.”
İmam-ı Nesai

Allahu TealaŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs bize o azılı düşmanın şu sözünü haber vermiştir:

“Ve muhakkak onları saptıracağım ve elbette onları boş hayal ve
kuruntularla oyalayacağım ve onlara (haram olan şeyleri) emredeceğim.”
Nisa Suresi 190

Ya Resulallah! Şeytan namazda ve Kur’an okurken bana musallat olup ibadetimi engelliyorŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs dedi. Efendimiz (s.a.v) de:
OŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs şeytandır. Ona “Hinzeb” denir. Onun sana geldiğini hissettiğin zamanŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs ondan Allah’a sığın ve (namazın haricinde) sol tarafına üç defa tükürŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs buyurdu.

Osman (r.a) der ki:
“Rasulullah’ın (s.a.v) söylediği gibi yaptım; Allahu Teala onu benden defetti”.
İmam-ı Müslim

Yine bir hadis-i şerifte:
“Kişiye abdestte vesvese vermek için musallat olan “Velhan” isminde bir şeytan vardırŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs ondan Allah’a sığının.”
İmam-ı Tirmizi

Bir diğer hadiste de:
“Şüphesiz şeytan! insanoğlunun içindeŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs kanın damarlarda dolaşması gibi dolaşır; durur.”
İmam-ı Buhari

Meşhur bir hadis-i şerifteŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs Allah Rasülü (s.a.v):
Sizden her birinizin bir şeytanı vardırŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs buyurdu.
Bunun üzerine Ashab-ı Kiram:
Sizin de şeytanınız var mıdır Ya Resulallah?Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs diye soruncaŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs
Allah Rasulü (s.a.v):
EvetŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs benim de şeytanım var. AncakŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs Allah ona karşı bana yardım etti ve teslim olup emrime girdiŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs buyurdu.
İmam-ı Tirmizi

İbnu Mesud (r.a)Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs şu haberi rivayet etmiştir:
“Kalpte iki duygusal hareket vardır. Biri melekten gelir (rahmanidir)Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs hayra yönlendirir ve hakkı tasdik eder. Diğeri de düşman olan şeytandan gelir. İnsanı kötülüğe sevkederŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs hakkı yalanlar ve hayırdan alıkor”
İmam-ı Tirmizi

Hasan-i Basri (rah):
Allahu Teala’danŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs diğeri deŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs insanın düşmanı şeytandan gelir. Kendisine bir düşünce ve duygu geldiğindeŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs onu kontrol edipŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs Allah’tan ise kabul edenŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs düşmandan ise onunla mücadele edip reddeden kula Allah rahmet eylesin.”

Mücahid: “Sinsi şeytanın şerrinden...” ayetinin tefsirinde şöyle demiştir:
Nas Suresi

“OŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs insanın kalbine iyice yayılıp hakim olmak ister. KulŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs Yüce Allah’ı zikredinceŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs sinerŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs çekilir. Allah’tan gafil olunca da kalbine yayılıp hakim olur.”

İkrime de demiştir ki:
“Vesvese veren şeytanŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs erkeklerde göğüs ve gözlerde; kadınlarda iseŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs kadın karşıdan gelinceye kadar gözlerindeŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs dönüp giderken de kalçasında yerleşip vesvese verir.”

Cerir b. Abade el-Adevi demiştir ki:
Ala b. Ziyad’a kalbime gelen vesveseden şikayet ettim.

Bana dedi ki:
“ŞeytanŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs kalbin aralığından içeri şöyle bir bakar. Eğer orada işine yarar bir şey varsa dururŞeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Virgs ilgilenir. Yoksa çekip gider.”
Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Images